Připravované prodeje


kafka

metro

smetana

csa

zoo

sberatel

Zobrazit více...

Nová vydání


kafka

metro

smetana

csa

zoo

Zobrazit více...

0 Euro Souvenir
JAN SAUDEK

saudek-01 saudek-02

Jan Saudek se narodil 13. května 1935 jako jedno z dvojčat. Jeho otec zemřel v koncentračním táboře Terezín podobně jako další členové rodiny. On a jeho bratr Karel se dostali do koncentračního tábora Osvětim. Jako dvojčatům židovského původu se jim dostalo zvláštní pozornosti a vyhnuli se tak okamžité smrti. Tato životní etapa, další události v jeho životě, ale nepochybně i nešťastné období totality, ovlivnily jeho profesionální tvorbu už na dráze umělce.

Jan se v roce 1950 dostává k prvnímu fotoaparátu a postupně se z něj stává všestranný fotograf. Laická veřejnost jeho tvorbu přijímá různě a pro kritiku na čas dokonce přestal s fotografováním. V roce 1959 se oženil s Marií, která se později stala matkou jejích synů Samuela a Davida. Právě od ní dostal fotoaparát Flexaret 6x6, který do výrazné míry proslavil. Ve světě fotografie vzniklo známé spojení jeho jména a značky fotoaparátu. Přístroj byl důležitý po celá desetiletí a stal se tak důležitou součástí jeho tvorby. Až do osmdesátých let se živil zejména jako dělník, ale teprve Legitimace fondu Československých výtvarných umělců získaná v roce 1983 změnila jeho postavení mezi umělci a začíná se dostávat více na světlo. V té době už měl za sebou několik publikací a výstav i za hranicemi Československa.

Začíná se inspirovat lidskou nahotou. Tou se také výrazně odlišuje od tvorby jiných autorů a výrazně jej také proslavila. Je otcem několika dětí a během života přežil několik románků. Inspiroval mnoho jiných umělců a fotografů a jeho fotografie jsou žádány dodnes. Legenda české fotografie je známým jménem v mnoha zemích světa. Jeho fotografie visely nebo visí v mnoha metropolích a soukromých sbírkách na pěti kontinentech. Mají charakteristický podpis ateliérové fotografie aktu, kterým jej lze odlišit mezi autory umělecké fotografie. Jako první Čech vůbec se stal nositelem rytířského titulu umění a literatury Le Chevalier des Arts et Letters. Francouzský režisér Jerome de Missolz o něm natočil film Jan Saudek - český fotograf. V roce 2006 získal ocenění Ministra kultury Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména vlasti v zahraničí a v roce 2019 státní vyznamenání za zásluhy z rukou prezidenta Miloše Zemana.

Autor textu: Tomáš Galierik

Euro Souvenir JAN SAUDEK CZAZ
WALKMAN

Nahota je věčná. Na nahém těle, ať už ženském nebo mužském, nepoznáte, z jakého období fotografie pochází. Je to bezčasé. Proto jsem vždy minimálně kostýmoval, aby fotografie byly nadšasové a vyprávěly nejen v době vzniku, ale také o padesát let později. Fotografie ležící dívky evokuje ladnost a klid, ale kdo z nás ví, co dívka prožívá, o čem přemýšlí, jakou hudbu poslouchá. A proč je nahá? Mohl bych se ptát dál a dál! Ale nechám na laskavém divákovi, aby si k fotografii dosadil svůj příběh.
Autor textu: Paulína Saudková

Euro Souvenir JAN SAUDEK CZAZ2
OSUD KRÁČÍ DO ÚDOLÍ A VEDE S SEBOU DVĚ NEVINNÉ DĚTI

I když mi mnozí často vyčítají nahotu jako velmi častý prostředek vyjádření na mých fotografiích, není to žádná snaha být kontroverzní nebo někoho provokovat. Je to můj způsob vyprávění. Fotografie Osud kráčí do údolí a vede s sebou dvě nevinné děti je v prvé řadě humánní. Nahota zde podtrhuje bezbrannost malých dětí. To, že jsou nám dospělým často vydány napospas. Že nám důvěřují, ale ne vždy pro ně děláme jen to nejlepší...

Tato fotografie byla na přebalu desky Grave Dancers Union kapely Soul Asylum a získala tehdy platinovou desku. Nejznámější písní byla Runaway train, která byla o pohřešovaných, unesených dětech.
Autor textu: Paulína Saudková

Euro Souvenir JAN SAUDEK
Termín, cena, místo prodeje a náklad budou ještě upřesněny